Reference

Přečtěte si názory a připomínky maminek, které absolovaly kurzy správné manipulace či stimulace s kojenci

 

 

 

Sloupek z KRKONOŠSKÉHO DENÍKU o Poradně PMV kojenců v Trutnově

                              

Článek z KRKONOŠSKÉHO DENÍKU ze dne .ledna  od spokojené maminky - redaktorky na MD

Zajíček, klokánek, tygřík, klubíčko – dopřejte svým dětem komfort

Zajíček, klokánek, tygřík, klubíčko – dopřejte svým dětem komfort při nošení či odříhávání

Zajíček, klokánek, tygřík, klubíčko – dopřejte svým dětem komfort při nošení či odříhávání Autor: DENÍK/Miroslava Kameníková

24.1.2014 07:50

Trutnov - Technika správné manipulace a stimulace podle Evy Kiedroňové podpoří psychomotorický vývoj miminka a upevní jeho vztah s rodiči.

 

 

 

Máte doma malé miminko a chcete, aby se nejen pohybově správně rozvíjelo? Recept na to je, zdá se, jednoduchý. Naučte se metodám manipulace a stimulace.

„Manipulace znamená správné zacházení s miminkem. Je určena rodičům, kteří mají zájem, aby se jejich dítě zdárně vyvíjelo. A aby měli dohled nad průběhem psychomotorického vývoje miminka od jeho narození až do doby, než se vertikalizuje, tedy postaví se bez opory v prostoru, což bývá okolo dvanáctého měsíce jeho života. Stimulací se rozumí pozitivní působení na celkový psychomotorický vývoj dítěte. Manipulace se pojímá jako stimulační manévr, takže pokud s dítětem rodiče dobře manipulují, tak ho i podporují ke správnému vývoji," vysvětluje lektorka Iva Bolehovská.

Ta ve východních Čechách pořádá kurzy správné manipulace a stimulace podle metodiky Evy Kiedroňové. Kurzy se konají v Mateřském klubu Želvička při ZŠ Mládežnická Trutnov, od února by se výuka měla rozšířit do Hradce Králové. Pokud má někdo zájem o individuální lekce, nebo řeší nějaký konkrétní problém ve vývoji miminka, lektorka dojíždí za rodiči domů.

Nikdy není pozdě

Nastávající maminky by se, podle slov Ivy Bolehovské, měly se správnou manipulací a stimulací seznámit zhruba okolo sedmého nebo osmého měsíce těhotenství. „Je to především proto, aby si do porodu osvojily správnou techniku a s dovedností manipulace odcházely do porodnice. Nejlepší je, když se manipulaci naučí oba rodiče. Pak se totiž vztah dítěte s matkou nebo otcem, kteří vědí, jak malé miminko vzít do ruky, aniž by mu ublížili, formuje jinak," podotýká lektorka.

Pro maminky ale není nikdy pozdě se s oběma metodami seznámit. „Pokud se o nich dozví v souvislosti s nějakým zdravotním problémem miminka, je to aktuálnější. Pokud na metody maminka narazí až v době, kdy je dítěti více než rok a již je vertikalizované, bohužel toho už moc nenadělá. Takže čím dříve se s manipulací a stimulací začne, tím lépe," konstatuje Iva Bolehovská.

Její slova potvrzuje také trutnovská dětská lékařka Petra Bartošová: „Určitě bych doporučila se manipulaci a stimulaci věnovat. Mám s nimi dobré zkušenosti. Obě metody jsou nejen vhodnou péčí o miminka, která jsou po psychomotorické stránce zcela v pořádku, ale také dobré pro řešení lehčích zdravotních problémů, které nevyžadují zásah neurologa, nebo přímo rehabilitaci až ve smyslu cvičení Vojtovy metody. V ordinaci pak u dětí vidíme pokroky tím správným směrem."

Protiklad „Vojty"

Některé maminky právě musí s miminkem kvůli jeho asymetrickému držení hlavy nebo predilekci (upřednostnění otočení hlavičky na jednu stranu – pozn. red.) po konzultaci s neurologem cvičit Vojtovu metodu. Ta je velice náročná především na psychiku rodičů, protože miminko při cvičení hodně pláče. V některých případech lze ale správnou manipulací této nepříjemné rehabilitaci předejít.

„Vojtova metoda i manipulace jsou stimulační metody založené na reflexní činnosti dítěte. Rozdíl je především v agresivnosti obou metod," vysvětluje Iva Bolehovská a pokračuje: „Vojtova metoda vyvolává u dítěte ne tak velké nadšení. Kdo s ní má nějakou zkušenost, tak potvrdí, že vztah dítě – matka je u tohoto cvičení velice vážně narušen. U manipulace je tomu právě naopak. Tady je dítě s matkou v přímém kontaktu a hrají si spolu tak, že dítě ani neví, že cvičí. Jeho pozornost poutá obličej rodiče, jeho hlas nebo hračka."

Manipulace a stimulace x Vojtova metoda
Manipulace: správný způsob zvedání, přenášení, chování, pokládání, komunikace, přebalování, oblékání, krmení, držení k odříhnutí, koupání, ukládání ke spánku a předávání či přebírání dítěte v souladu s jeho potřebami, vývojovými možnostmi a poznatky v oblasti psychomotorického vývoje od narození do jednoho roku života.
Stimulace: správné a účinné podněcování rozvoje jednotlivých dovedností, které by mělo dítě zvládat v daném věku. A to, aniž by docházelo k přetěžování jeho schopností s ohledem na zákonitosti a etapy psychomotorického vývoje dítěte do jednoho roku. Zdroj: www.brzla.cz

Vojtova metoda: je soubor cvičebních technik používaných k léčbě tělesných a psychických poruch, objevená MUDr. Václavem Vojtou. Jejím základním principem je fakt, že v centrálním nervovém systému člověka jsou geneticky zakódované vrozené pohybové vzory. Metoda je založena na znalosti vývoje pohybových vzorců během života dítěte. Prostřednictvím terapeutických modelů reflexního plazení, reflexního otáčení a první pozice a odpovídajících bodů (aktivačních zón) vyvolává terapeut u pacienta svalové souhry. Ty jsou identické se svalovými souhrami, které pozorujeme u dětí během jejich motorického vývoje ve věku do jednoho roku. Cílem je vyvolat, případně obnovit vrozené svalové vzorce, které umožňují kvalitní stoj a chůzi. Zdroj: www.wikipedia.cz 

Vynikající prevence

Podle lékařky Silvie Šidákové z ordinace rehabilitace a lymfologie se manipulace a stimulace s Vojtovou metodou výborně doplňují.

„I maminky, které cvičí Vojtovu metodu z důvodu neurologické diagnózy, mohou rozvíjet své dítě správnou manipulací a podporovat tak jeho vývoj. Výhodou je, že můžeme s miminkem pracovat od prvních okamžiků jeho života, tedy v době, kdy se ještě nemusí eventuální porucha vývoje dítěte projevit. Navíc s dítětem pracujeme doslova, kdykoliv jsme s ním. Správná manipulace je vynikající prevencí lehkých poruch psychomotorického vývoje a lze předpokládat, že při mírných poruchách se ´chyba´ vůbec nemusí rozvinout," říká lékařka a pokračuje: „Vojtova metoda je rozhodně nezastupitelná terapie v léčbě poruch vývoje dítěte v případě diagnózy dětským neurologem. Zásadní je kvalita fyzioterapeuta, na tom závisí úspěch léčby. Nicméně, vždy je dobré situaci podpořit i správnou manipulací s dítětem."

Popularitu kurzů manipulace a stimulace zvyšuje i to, že některé zdravotní pojišťovny proplácí kurzovné, pokud nastávající maminka stihne výuku absolvovat ještě před porodem. Stejně tak některé pojišťovny přispívají na kurzy stimulací, které probíhají s narozeným miminkem v první etapě ideálně okolo třetího měsíce a ve druhé etapě okolo sedmého měsíce věku dítěte.

Spokojené maminky

Na tom, že jsou kurzy manipulace a stimulace přínosem, se shodují maminky, které je absolvovaly. A důkazem jsou nejen pozitivní reference na internetových stránkách, ale i doporučení, která si mezi sebou osobně předávají. „Na kurz jsem se přihlásila, protože mám dvouměsíčního chlapečka. Je to vážně zajímavé. Snažím se teď podle rad, které tam dostávám, také řídit," říká Lucie Kameníková, která dojíždí z Úpice.
Na kurz se také hlásí nastávající maminky. „Při setkání na mě Iva Bolehovská udělala pozitivní dojem. Viděla jsem dvě polohy, které při zacházení s miminkem použila, a vysvětlila proč. To mě zaujalo, a tak jsem se rozhodla, že kurz absolvuji. Navíc jsem o něm hodně slyšela a všichni si ho moc pochvalovali," podotýká Veronika Pohlová z Trutnova, která se na kurz chystá na konci února.

Původ na Moravě

Technika správné manipulace a stimulace vznikla v Třinci na severu Moravy, odkud pochází její autorka Eva Kiedroňová. „Celý život se věnovala správnému psychomotorickému vývoji novorozenců a spolu s týmem odborníků – neonatology, pediatry, dětskými neurology – se zaměřila na manipulaci a stimulaci," říká Iva Bolehovská a pokračuje: „Tato technika v současné době sklízí celosvětový úspěch a Eva Kiedroňová získala cenu na kongresu o metodách ovlivňujících psychomotoriku dětí a kojenců do jednoho roku. Techniku uznává také české vysoké školství a je zařazena do osnov oborů souvisejících s touto tematikou. Bohužel o ní v Česku stále moc rodičů neví a vypadá to, že ve světě bude mnohem dříve uznávaná a praktikovaná."

Sama Iva Bolehovská s metodou manipulace začala, když jí kamarádka upozornila, že zvedá své první dítě špatně z autosedačky. „Tehdy mi dala knihu Něžná náruč rodičů. To bylo poprvé, kdy jsem začala uvažovat nad tím, jak beru do rukou své dítě. Přišlo mi pak zvláštní, že taková technika spí někde v univerzitní knihovně. Zajímalo mě také, jak to, že mě na to neupozornil pediatr nebo mi o tom neřekli v porodnici," vzpomíná lektorka. Nechala se tedy Evou Kiedroňovou vyškolit a před téměř pěti lety začala pořádat kurzy v Trutnově. Technice stimulační se věnuje zhruba dva roky.

„Momentálně jsem v Pardubickém a Královéhradeckém kraji jediná, o kom vím, kdo se těmito metodami zabývá. Eva Kiedroňová ještě dojíždí vyučovat z Třince do Prahy, kde se věnuje i diagnostice psychomotorického vývoje, s níž bych tu také chtěla začít," dodává Iva Bolehovská.

Očima odborníků
MUDr. Silvie Šidáková, ordinace rehabilitace a lymfologie: „Období do jednoho roku života, kdy se dítě postupně ´staví na vlastní nohy´, je zásadní z hlediska pohybového vývoje dítěte. Je také obdobím, kdy mohou vzniknout určité poruchy pohybových stereotypů, které pak řešíme v našich ordinacích (bolesti zad, vadné držení, skoliosy, ploché nohy apod). Způsob, jak s dítětem komunikujeme, jak s ním manipulujeme, držíme ho, může takové stereotypy významně ovlivnit. Proto se mi zdá vynikající podpořit v dítěti ty procesy, které vedou ke správnému psychomotorickému vývoji.

Maminkám kurs manipulace a stimulace určitě doporučuji. Ty, které čekají miminko poprvé, se dozví, jak vůbec dítě ´chytit´, chovat, jak si s ním hrát a jak ho pohodlně ´rozvíjet´. A to ještě tak, že bude miminko spokojené. Tak si i prvorodička může užít lépe toto výjimečné období svého života. Také maminky, které dítě mají, se mohou přiučit nové možnosti, jak být se svým děťátkem. Často právě u nich je velké překvapení ´jak to jde´. Pozitivně vnímám i možnost sdílení zkušeností maminek."

MUDr. Petra Bartošová, praktická lékařka pro děti a dorost: „O stimulaci a manipulaci samozřejmě vím a určitě bych doporučila se jim věnovat. Mám s nimi dobré zkušenosti, stejně jako maminky. Obě metody mají svůj význam pro správný psychomotorický vývoj dětí. Jsou nejen vhodnou péčí o miminka, která jsou po psychomotorické stránce zcela v pořádku, ale také dobré pro řešení lehčích zdravotních problémů, které nevyžadují zásah neurologa, nebo přímo rehabilitaci až ve smyslu cvičení Vojtovy metody. V ordinaci pak u dětí vidíme pokroky tím správným směrem."

 

                                                                               

* Dobrý deň,           

Kurzy psychomotorického vývoja sme navštívili len 2x, ako spestrenie pobytu na horách J ( 1.x náhodou a 2.x sme sa vypravili priamo na kurz ), ale i tak nám dali veľa prínosných informácií.

Sme trošku viac informovaní o vývoji miminka, jednak zo strany neurológa, fyzioterapeuta, ortopéda, či pediatra, ale i zo samostatného štúdia poučnej literatúry pani Kiedroňovej ai., avšak na kurzoch sme sa dozvedeli zas niečo nové.

Praktické návody, ako kojenca motivovať k prirodzeným fyzickým a teda i psychickým pokrokom, na čo si dávať pozor a ktoré manipulačné stereotypy sú už dávno prežitým omylom (v tom lepšom prípade len s malými následkami na vývoji).

Samozrejme sme si vedomí, že celá naša generácia vyrástla v chodítkach a ďaľších zázračnostiach... a i napriek tomu (poväčšine) chodíme správne... atd. Ale čo by človek pre to svoje mrňa neurobil, a tak študuje, zisťuje a porovnáva informácie z viacerých zdrojov.

Kurz bol pre nás prínosom, všetky nejasnosti vo vývoji sme mohli skonzultovať s lektorkou a podeliť sa o svoje skúsenosti s ostatnými maminkami, za čož sme veľmi vďační a určite si kurzy radi zopakujeme i pri narodení 2. miminka (to sa nám ich snáď podarí absolvovať viac J).

S pozdravom Iveta, Vlastik a Vlastik,    Břeclav, Južná Morava.

 

 

 Lenka Kuchařová DiS., vedoucí MK Želvička, Trutnov   "Kurzu Manipulací s novorozenci a malými dětmi se již za dobu působení p. Bolehovské v MK Želvička účastnila řada maminek. S některými z nich jsme po skončení kurzu o tomto tématu hovořily a všechny byly moc spokojené. Osobně jsem se kurzu neúčastnila, protože v době mého těhotenství nebyla ani Želvička, ani kurzy s Ivou. Když vidím spokojené děti "manipulujících" maminek, je mi líto, že jsem synovi nemohla dopřát stejný komfort v každodenní péči. Nicméně nic není ztraceno a s aktivní účastí na kurzu počítám nejen pro případnou druhou vlastní ratolest, ale také pro potřeby Želvičky, abych byla jako "hlídací teta" plně kvalifikovaná. "


       

* Moje zkušenost s kurzem výuka správné manipulace s novorozenci a malými dětmi

 Když jsem před dvěma lety byla poprvé těhotná, hledala jsem odpovědi na otázky, týkajících se těhotenství, porodu a samozřejmě starání se o miminko. Jedna z mých největších obav byla: „Budu umět s miminkem manipulovat?“ Na moje obavy jsem slýchávala odpovědi, jako: „Neboj, to umí každá. Až se ti miminko narodí, tak to přijde samo.“ Hmm, nějak mi tohle nestačilo.

Mám veliké štěstí, že Ivuška (lektorka kurzu) je mou kamarádkou a absolvování kurzu mi nabídla. Bohužel v době konání kurzu jsem byla hospitalizovaná a kurzu jsem se tedy nemohla účastnit. Ivuška mi vyšla vstříc a kurz jsme odučily u mne doma. Dokonce mi doma nechala na trénování panenku Otýlii, takže jsem své nové znalosti mohla předat příteli J.

Kurz hodnotím jako velice zajímavý a prospěšný. Nejen že jsem se zbavila strachu manipulovat s miminkem, ale hlavně jsem se naučila správně s ním manipulovat dle jeho psychomotorického vývoje. Byla jsem upozorněna na chybné manipulování, kterého se často nevědomky dopouštíme. Osvojila jsem si různé polohy, úchopy a zdvihy, o kterých jsem neměla ani tušení. A jako přídavek mi byla doporučena zajímavá literatura, týkající se výchovy a spánku dětí.

V dnešní době je na trhu mnoho kurzů pro nastávající maminky. Je jen na nich, jaký si vyberou. Já jsem ráda, že jsem si zvolila právě tento. Znalosti z kurzu jsem plně využila v praxi. A o to tu přeci jde! Z mého pohledu je manipulace maminkami velice podceňovaná a to je velká škoda.
Šárka Duháčková , maminka 14 –ti měsíčního Šimona,  Trutnov

 

   *    Kurzu manipulace s novorozenci jsem se účastnila už jako matka očekávající druhého potomka, a musím říct, že byl pro mě tento kurz hodně přínosný. Přestože mám mezi dětmi jen 3letý rozdíl, při očekávání druhého dítka jsem byla dost nesvá a zdálo se mi, že je to hrozně dávno, co jsem měla miminko - a že s miminky neumím zacházet.. Hnedle při prvním kurzu jsem se dozvěděla, že i při nošení první dcerky Hanky jsem dělala chyby, které si musím odpustit při zacházení s druhým dítkem. Takže jsem se přeučovala a snažila se přivlastnit pohyby, které mému miminku budou do budoucna prospěšné. Nááročné.. Když se však narodil Vašík, mé druhé dítko, už v porodnici jsem praktikovala manipulaci - a přišlo mi to velmi přirozené a pohodlné. Oproti prvnímu dítku jsem - na radu paní Bolehovské, nečistila zadeček vlhčenými ubrousky, ale od narození jsem Vendovi myla zadeček pod tekoucí vodou.. (to sice s manipulací přímo nesouvisí, ale přínos ohromný..), dnes je Vaškovi něco přes rok a neměl ani jednou opruzeniny - a ta úspora za vlhčené ubrousky..)!
Nejvíc jsem asi manipulace využila při odříhávání mrňavce přes koleno a při vkládání a vykládání Vendy do autosedačky - jednoduše, bezproblémově. Vašík se otáčel ze zad na bříško ve 3 měsících, určitě jen díky metodě NABALOVÁNÍ, kterou jsem u prvorozené Haničky nepoužívala. Naučených pohybů využívám dodnes, Venda je spokojené usměvavé dítko a rozhodně má na tom určitý podíl kurz manipulace.
Děkuji, mohu jen doporučit,
s pozdravem Mgr. Alexandra. Kročilová., Horní Adršpach;  kurzem jsem prošla na jaře roku 2010.

                                                                                   

 

    * Jako účastnice hned prvního kurzu manipulací, kde jsme byly jen dvě, jsem zažila luxus mít lektorku skoro pro sebe, což bylo super. V praxi jsem využila mnoho pozic, poznatků, i rad, dodnes některé polohy používáme, třeba když se snažím dostat spící dítě z autosedačky.... i když tahat 12 kg je už o něčem jiném . Nejvíc jsme využili tygříka, klubíčko a zajíčka (zajíčka pochopil i táta  a užitečné byly rady o polohování i komunikaci s prckem. Materiály mám pečlivě schované pro případné další bejby a kurz vřele doporučuju - spousta rodičů by to potřebovala!                                        
Katka a Pája

 

 

     *  Už dávno jsem Vám chtěla napsat, jak jsem šťastná, že jsem Váš kurz absolvovala. Verunka je moje první dítě, a když jsem k ní v porodnici poprvé přistoupila, byla jsem tak ráda, že mám za sebou alespoň trénink s panenkou a ty teoretické znalosti, které jsem u Vás získala. Jsem si jistá, že bych jinak velmi tápala, jak s tím křehoučkým stvořením "zacházet". Navíc to vědomí, že se svým miminkem manipuluji správně. Nebylo to vždy jednoduché a přiznávám se, že jsem se občas přistihla, že jsem zrovna nedodržela všechna pravidla. Je to přeci jen živý tvoreček. Ale stále jsem se snažila a snažím. Ocenila jsem také znalosti všech možných poloh a mohla tak miminku poskytnout změnu, kterou jistě ocení.

Myslím si, že by se toto téma mělo šířit co možná nejvíce. A to nejen mezi rodiči, ale i odborníky, kteří s miminky pracují. Velmi mne překvapilo, jakým způsobem se s dětmi manipuluje v porodnici a u dětských lékařů.

Tento kurz bych jistě doporučila všem – nejen nastávajícím rodičům, ale i těm, kteří už děti mají. Já jsem již s miminkem nějaké ty zkušenosti měla, přesto jsem kurz absolvovala a zjistila, kolika chyb jsem se před tím dopouštěla.

Velice Vám děkuji, paní Bolehovská, Váš kurz byl pro mne velkým přínosem!
Přeji Vám noho úspěchů v šíření tohoto tématu.

S pozdravem a přáním všeho nejlepšího,


Maminka Veronika s malou Verunkou
 

                                                                                   

* Když bylo mé dceři Kačence půl roku, začala jsem se zajímat, zda někde v okolí není možné navštěvovat kurzy cvičení. Bohužel však neúspěšně anebo příliš daleko na cestování každý týden. Rozhodla jsem se tedy, že s tím něco udělám a vyhledala jsem si kurzy paní Kiedroňové (jednou z částí byla manipulace), které mi přišly nejvhodnější. Kurz jsem úspěšně dokončila závěrečnou zkouškou v lednu 2010. Již při kurzu jsem si uvědomovala, jaké chyby jsem u Kačenky dělala a proč jí zřejmě každá z fází vývoje trvala o něco déle. Přemýšlela jsem, jaký dopad mohou mít mé chyby v budoucnu, a opravdu jsem litovala, že jsem kurz neabsolvovala již v prvním těhotenství. Byla jsem však ráda, že u syna, kterého jsem v tu dobu nosila pod srdíčkem, tu stejnou chybu už neudělám.

Těší mne, že každá maminka z Trutnova a okolí se díky paní Bolehovské může těmto pochybnostem vyhnout a nemusí kvůli tomu cestovat až do Třince či Prahy jako já. Doufám, že si mnohem víc maminek uvědomí, jak je prvotní manipulace důležitá ve vývoji jejich miminka, že je nadchne možnost využití v různých situacích různých úchopů a poloh, že si užijí radost z pocitu, že jejich miminka mohou být aktivní. Potvrdilo se mi to u mého syna, který se mnohem dříve a lépe otáčel, lezl a seděl. 

V rámci spolupráce jsem měla možnost navštívit hodiny paní Bolehovské, které byly vedeny odborně, přesto vtipně, zajímavě, poučně a přínosně. Pro mě osobně je velmi důležitá praxe, která v hodinách převládá a každá maminka si průběžně zkouší jednotlivé úchopy s vypůjčenou panenkou. Pokud je to možné, využívá paní Bolehovská i reálných modelů J.

Těším se, že maminky si přijdou na cvičení zpestřit čas na mateřské dovolené a po absolvování kurzu na něj budou lépe připraveny. Nebude pak potřeba tolik procvičovat úchopy, ale bude více času na rozvoj dovedností a schopností miminek. Hrou a širokou škálou pomůcek pomáháme rozvíjet paměť, soustředěnost, schopnost spolupracovat, vůli, vytrvalost, hrubou a jemnou motoriku, řeč, rozumový vývoj, orientační dovednosti, rovnováhu, koordinaci pohybů, atd. Snažíme se maminky inspirovat činnostmi, které pak mohou doma s dětmi dále procvičovat. A co může rodiče těšit více než vidět svá miminka se rozvíjet a osvojovat si nové a nové věci.

Ing. Lucie Pokorná,  Instruktor kreativních programů a cvičení rodičů s dětmi
 

* Pěkný den!

Ráda bych se s Vámi podělila o svoji zkušenost s kurzem manipulace s novorozenci a malými dětmi.
   Navštívila jsem tento kurz ze zvědavosti a s nadšením absolvovala všechny lekce.
Z vlastní zkušenosti vím, že se maminky příliš informací ohledně manipulace s kojenci nedozví, sama jsem matkou dvou dětí , tak mě toto téma velmi oslovilo a jelikož vedu i předporodní kurzy, tak jsem chtěla i vidět, co nastávajícím maminkám doporučuji.
Kurz mě opravdu zaujal, probíhá v malé skupince maminek ( vítáni jsou samozřejmě i tatínci) v prostorách mateřského centra Želvička.

Maminky kromě teorie mají možnost si vše prakticky vyzkoušet na panenkách a myslím, že je to opravdu téma mezi odborníky zapomínané a zároveň velmi důležité, takže bych každé mamince doporučila kurz absolvovat, aby se zbavila pocitu strachu "sáhnout na své dítě" a zároveň mohla vědomě udělat vše k jeho co nejpřirozenějšímu a zdravému vývoji.
porodní asistentka Jana Mertlíková